Otevřít menu

Na úvodní stranu Středisková knihovna

Návštěv :
Celkem : 3447
Týden : 8
Dnes : 0
podrobnosti

 

 OBRÁZEK : img_20181105_164110.jpgOBRÁZEK : img_20181105_150703.jpg

 

 

 TAK TAKOVÝ BYL ROK 2018 V OPAŘANSKÉ KNIHOVNĚ

 

            Letošní rok v knihovně probíhal jako jindy ve znamení nákupu nových a vyřazování starých titulů, návštěv stabilních čtenářů i těch, kteří do knihovny zabloudili náhodou.

        Pravidelný návštěvník si musel všimnout určitých změn. Došlo nejen k výměně otlučeného výpůjčního pultu za nový, ale především byl zřízen nápaditě vyzdobený čtenářský koutek pro nejmladší kategorii čtenářů, umožňující posezení na pestrobarevných polštářcích s vybranými knížkami.

        V roce 2018 jsme se snažili zaměřit  na rozvíjení dětského čtenářství a snažili se představit čtení jako radostnou činnost.  Pro předškolní děti a začínající čtenáře jsme nakoupili obrázkové knihy a knihy pro první čtení, např. Tappi a narozeninový dort, Hrajeme si s Peppou, Anička u moře a mnoho dalších. Ale nejenom pohádky jsou zastoupeny v knihovně, máme zde i například  knihu  Bertík a čmuchadlo, oceňované spisovatelky Petry Soukupové, která řeší složité téma rozchodu rodičů. A například v knize Dědečku, vyprávěj, která je určena dětem od tří let, se vypráví o světě etikety pohledem malého děvčátka a jejího trpělivého a laskavého dědečka. 

              Opařanská knihovna se účastní celostátního projektu Česká knihovna 2018, ve kterém jsme získali nový fond ve výši téměř 10 000 Kč, zapojila se do akce knihoven a České televize Skautská pošta - projekt Déčka, spolupracuje s mateřskou a základní školou ve formě získávání přiměřených knižních titulů využitelných v rámci pedagogického procesu. Prostory knihovny využila letos mateřská škola pro svou společnou akci dětí a rodičů, zaměřenou na vztah ke knihám, která skončila získáním několika našich nových čtenářů.

        Začátkem prosince proběhne  tradiční akce s vánočními perníčky pro dětské čtenáře, letos nazvaná Máš co číst, Mikuláši?

 

V současné době, kdy klasická kniha svádí dosti nerovný boj s módními elektronickými prostředky, není jednoduché připustit si, že tradiční tištěná kniha poskytuje něco, co moderní prostředky nemohou nahradit – namátkou kromě jiného třeba vůni papíru, šelest stránek, zvuk při zaklapnutí. Hlavně je klasická kniha subjektem, který nemůže být plně zastoupen svítícím displejem čtečky, tabletu, mobilu či jiného zařízení závislého na dodávání, nebo i absenci energie. V tom je role tištěné knihy nezastupitelná. Proto věříme, že knihovny a knihy budou mít své věrné čtenáře i v budoucnosti.

 

V novém roce 2019 přejeme  všem, ať je kniha dobrým přítelem, světlem ve tmě a možností odpoutat se

od zajetých kolejí všedního života.

 

 

OBRÁZEK : img_20181105_163830.jpg

 

 

 

 

1.12.2018

 

 

 

OBRÁZEK : mikulas_2018.jpg

Máš co číst, Mikuláši?

 

 

Čtenáři, kteří doporučí

Mikuláši knihu,

která se jim líbila,

dostanou za odměnu

malé překvapení.

 

Akce pro dětské čtenáře trvá

od pondělí 3.12. - 5. 12. 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

8.11.2018

OBRÁZEK : skautska_posta.jpg
                  Skautská pošta - projekt Déčka


Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky navázal spolupráci s Českou televizí na projektu Skautská pošta (https://www.ceskatelevize.cz/porady/12042957836-skautska-posta-1918/), který se vysílá od 4.9.2018. Jedná se o zábavně vzdělávací seriál o vzniku první republiky, k němuž je připraven soutěžní projekt ve spolupráci s knihovnami. Naše opařanská knihovna se také zapojuje do této soutěže, protože v Opařanech máme silnou skautskou základnu. V průběhu října a listopadu budou do naší knihovny docházet děti, které se zúčastní této soutěže. V ní budou plnit roli doručovatele, který má za úkol doručit nalezený dopis. Dopis odevzdají v knihovně.
Veškeré info o soutěži Skautská pošta je na www.skautskaposta.cz.


Tak neváhejte a zahrajte si na skautského doručovatele a přijďte odevzdat nalezený dopis do opařanské knihovny!

 

5.10.2018


 

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : kocicka_z_kavove_peny.jpg

 

 

 

KLUBÍČKO z MŠ v knihovně


„A co když hrnek plný kávy a pěny zůstane omylem na topení?"


Co se potom stane?


Klára Vakočová pro děti a jejich rodiče připravila druhé setkání s knihou, tentokrát v knihovně. Představila knihu Evy Volfové Kočička z kávové pěny. Děti se usadily na polštářky a vyslechly povídání o kočičce, která se toulá krajinou – zimou, jarem, létem a chvíli jí trvá, než najde nový domov, kde jí bude dobře. Příběh se začal rozvíjet, děti pozorně poslouchaly a prohlížely zajímavé obrázky „šité jehlou". Nechyběly otázky, které dávají prostor fantazii, učí děti souvislému vyjadřování, nechat domluvit kamaráda... Následoval „malovací úkol". Po chvíli přemýšlení se na papíře začala objevovat zvířátka, která by se mohla narodit z hrnečku dětí, když vypijí čaj nebo kakao. Jak bychom se o ně postarali? Měli bychom je rádi? Nebo by snad musela také hledat nový domov?


Věříme, že návštěva Klubíčka nebyla v naší opařanské knihovně poslední a těšíme se na další setkání se šikovnými dětmi z Klubíčka.

 

Iva Ťoupalová

31.5.2018

 

 

 

 

 

Čtenářské ohlédnutí za rokem 2017

 

     Letošní rok v knihovně probíhá tradičním způsobem. Pravidelně se obměňuje knižní fond, funguje meziknihovní výpůjční služba, do jisté míry se proměňuje i složení čtenářů, kdy díky umístění knihovny přibývají ti nejmladší, aby rozvíjeli své právě získané čtenářské dovednosti.

 

     V srpnu proběhla plánovaná revize knihovního fondu, kdy za pomoci knihovnic z táborské knihovny a techniky jsme zkontrolovali všechny svazky. Knihy, které se špatně načetly či je počítač nesprávně vyhodnotil, musely být znovu vyhledány, což se nám během podzimních měsíců podařilo.

 

     Nyní ještě plánujeme objednání knih, které vydavatelé vydávají před Vánoci, takže čtenáři,kteří nenajdou vysněnou knížku od Ježíška pod stromečkem, jistě si ji budou moci půjčit v naší knihovně.

 

     Pro nejmladší pilné čtenáře jsme domluvili sladkou odměnu od Mikuláše, doufejme tedy, že dětičky budou mile překvapeny, až si k vypůjčené knížce vyberou malou odměnu.

 

     Do nového roku 2018 si přejeme, aby jistá obměna nábytku přispěla ke zvýšení atraktivity knihovny a nic nestálo cestě tomu, aby se do knihovny všichni čtenáři vraceli rádi a v hojném počtu.

 

 

Iva Ťoupalová

9.11.2017

 

 

 

 

 

 

 

 OBRÁZEK : krasny_betlem_u_vchodu_vas_laka_k_navsteve_knihovny.jpg

 

Knihovnu vyzdobily betlémy

 

     „To je krása" slyší knihovnice od čtenářů, kteří v tomto adventním čase navštíví knihovnu v Opařanech.
Proč, ptáte se? Protože v knihovně jsou vystaveny betlémy, které vytvořily spolu s učitelkami děti ze školy při nemocnici v Opařanech. Betlémy jsou krásné a moc se jim povedly, je z nich cítit ta úžasná atmosféra a potěší nejen oko, ale i srdíčko. Tímto zveme nejen stálé čtenáře, ale i ostatní návštěvníky, aby do knihovny zavítali, betlémy budou vystaveny do Tří králů.
     V tomto čase navštívil knihovnu i Mikuláš a přinesl malým čtenářům sladkosti, které předají knihovníci dětem k zapůjčeným knížkám.


Knihovna dětem a Mikulášovi děkuje a v novém roce přeje všem, ať je kniha dobrým přítelem, světlem ve tmě a možností odpoutat se od zajetých kolejí všedního života.

 

6.12.2016

 

Středisková knihovna – ohlédnutí za rokem 2015

 

Uplynulý rok proběhl (nepočítáme stavební úpravy – viz níže) v knihovně bez výraznějších událostí. Knihovna poskytovala tradiční služby, zajišťovala meziknihovní výpůjčky, přiměřenou obměnu knihovního fondu, spolupracovala se školní družinou i ZŠ při DPN.

Knihovna nabízí ve svém fondu 9 378 knihovních jednotek. Pokud jde o obměnu fondu, bylo vyřazeno pro opotřebování 123 a získáno (nákupem + grant) 388 knih.

Počet registrovaných čtenářů se ustálil na čísle 145.

Celková návštěvnost knihovny v porovnání s rokem předcházejícím se mírně snížila. Důvodem kromě jiného byly hlavně stavební úpravy budovy související s výměnou oken a celkovým zateplením, které vyřadily na podzim na měsíc knihovnu z provozu. Na druhé straně se výrazně zlepšila tepelná pohoda v knihovně, takže relativní ztrátu je možno hodnotit v podstatě i pozitivně. Knihovna byla též vymalována a uvítala čtenáře zbrusu novou výzdobou.

V předvánočním čase jsme díky firmě Stádlecký perník odměnili všechny mladé čtenáře krásným vánočním perníkem, kdy k zapůjčeným knížkám dostali tuto sladkou pozornost.

 

19.1.2016

 

 

OBRÁZEK : k_zapujcene_knize_deti_dostaly_pernicek.jpg

 

Knihovna v Opařanech chce upřímně poděkovat panu Martinu Rothovi a jeho firmě Stádlecký perník za sponzorský dar ve formě perníkových vánočních figurek. Využijeme je jako mimořádnou pozornost v předvánočním čase pro věrné a osvědčené mladé čtenáře.

Jsme přesvědčeni, že se akce zmíněné firmy setká s příznivým ohlasem u všech příjemců sladké odměny. A doufat můžeme i v to, že jistým způsobem podpoří a zvýší zájem o využití knihovnických služeb u odpovídající věkové čtenářské kategorie.

 

25.11.2015

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : img_5367.jpg OBRÁZEK : img_5374.jpgOBRÁZEK : img_5369.jpg

 

 29. 9. 2015 byla knihovna po zateplení školy znovu otevřena a návštěvníky čekala nová výzdoba.

 

 

 

 

  OBRÁZEK : kosprd_a_teleci.jpg

 

BŘEZEN - MĚSÍC KNIHY

 

     Díky projektu Česká knihovna naše knihovna objednala dětskou knihu Kosprd a Telecí ve 20 výtiscích. Toho využili bechyňští čtvrťáci, kterým knihu zapůjčila paní učitelka. Společně tak četli o přátelství předškoláků Kosprda a Telecí, prožívali  jejich nápady, nad nimiž se dospělí nestačí divit. Jejich „vejšplechty“ i dobrodružství jsou zachyceny tak věrohodně a vtipně, že žáky skutečně pobavily. Knížkou se čtvrťáci inspirovali a nakreslili do knihovny obraz se svými hláškami, za který jménem opařanské knihovny moc děkujeme.

Iva Ťoupalová

 

 

 OBRÁZEK : o_vyzdobu_knihovny_se_postarala_druzina_zs.jpg

 

Ohlédnutí za rokem 2014

 

            Středisková knihovna v Opařanech v roce 2014 pracovala ve standartním režimu nákupu, odpisů a půjčování jednotlivých titulů, získávání nových čtenářů, spolupráci se školní družinou ZŠ i ZŠ při DPN  při výzdobě knihovny. Školní družina v rámci svého programu využívá knihy vhodné pro své projekty a organizuje i společné návštěvy knihovny.

            Tradiční podzimní Týden knihoven byl pro nejmladší čtenáře spojený s řešením nejrůznějších rébusů, skrývaček a doplňovaček, pro všechny pak s nabídkou vyřazených titulů zdarma. V tomto týdnu také začala výměna starých papírových průkazek za praktičtější a menší laminované, odpovídající svými rozměry a životností klasickým kartovým programům.

            Díky novým nákupům (obec přispívá částkou 80 000 Kč na knihy a časopisy) se daří vyhovět různorodému zájmu čtenářů o některé knižní novinky. Čtenáři prostřednictvím knihovny často využívají i službu MVS – žádané knihy nejčastěji vypůjčujeme z táborské knihovny.

            Mírně, leč optimisticky se zvyšuje návštěvnost webových stránek knihovny. V roce 2014 se po několika letech jisté stagnace a úbytku čtenářů i snížení počtu výpůjček podařilo pokles zastavit a celková čísla navýšit. Počet čtenářů se nám zvýšil o 10%.

            Jedinou oblastí, kde výrazně poklesl zájem, je využívání internetu v knihovně, což je vzhledem k masivnímu obecnému rozšiřování počítačů a možností připojení logické.

            Po technické stránce se vybavení knihovny zlepšilo o pořízení přepěťové ochrany a náhradního zdroje pro knihovní server, to zamezí především v letním období bouřek častým výpadkům činnosti spojeným s možnou ztrátou dat.

 

 

6.1.2015

 

OBRÁZEK : tyden-knihoven-2014-jpg.jpg

 

                 Týden knihoven

               6.-12. října 2014

 

 

Pro nejmenší čtenáře jsou připraveny oblíbené doplňovačky, spojovačky a kvízy. Budou malovat obrázky pohádkových bytostí, kterými bude knihovna vyzdobena.

Dospělí čtenáři se mohou těšit na  řadu nových knih -

thrillery, detektivky, romány historické  i romantické

a neopomeneme nabídnout i knihy naučné.

V tomto týdnu také nabízíme  čtenářům  vyřazené

                                    knihy a časopisy zdarma.

 

 

23.9.2014

                           

 

 

                                                  

               

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 OBRÁZEK : vitej_druzino_detem_je_nabidnuta_rada_novych_knih.jpg                                   

  

                     Vítej, družino!

 

V letošním roce jsme navázali úzkou spolupráci s družinou

opařanské základní školy.

Vítej, družino! zní pravidelně každý měsíc v knihovně, kdy pan knihovník přivítá děti z družiny. Pro děti jsou připraveny nové knihy, či je pan knihovník  seznámí se základy knihovnické výchovy.

Také pro ně chystáme několik kvízů či úkolů, aby se malí čtenáři naučili dobře orientovat v knihovně.

Myslíme si, že se dětem v naší knihovně líbí a že do ní chodí rády.

 

13.5.2014

 

 

 

 

OBRÁZEK : tyden-knihoven-2013-male-logo.gif

Týden knihoven proběhl v naší knihovně tradičně - čtenářům byly nabídnuty zdarma vyřazené  knihy a časopisy, děti malovaly obrázky, kterými je nyní knihovna vyzdobena. Každý malý čtenář dostal k vypůjčené knize překvapení.

 

Pro rodiny jsme zakoupili nové společenské hry od Albi:

OBRÁZEK : plakat_pro_knihovny_a3.jpg

 

 

 3.10.2013

 

 

 

 

 

Novinky v knihovně

 

Knihovna získala 4 regály na knihy, do kterých jsme 

umístili stávající fond. V regálech tak vzniklo místo i pro nové knihy.

 

Na žádost rodičů jsme objednali několik knih věnovaných logopedii u malých dětí. Knihy jsou pěkně

zpracované  a jistě se jim budou líbit.

 

Obálka knihyObálka knihyObálka knihy

 

Pro čtenáře jsme také nakoupili i řadu společenských her, které si mohou půjčit na 3 měsíce. Nejnovějšími jsou:

 

Myšky - společenská hraVeselé putování se Spejblem a HurvínkemJedeme na výletStaré pověsti české

 

12.9.2013

 

 

Ohlédnutí za rokem 2012   -  očima statistiky

 

Jak si vedla knihovna v roce 2012 si můžete ověřit

v ročním výkaze zde.

 

Porovnání knihoven okresu naleznete zde .

 

7.3.2013

 

 

 

Ohlédnutí za rokem 2012

 

 

     Činnost Střediskové knihovny v Opařanech  v roce 2012 probíhala

v zaběhnutých a tradičních kolejích, čímž je možné rozumět pravidelné nákupy nových knižních titulů podle finančních možností, nábor nových čtenářů a ničím nenarušovaný pravidelný provoz pro návštěvníky.

     Na přelomu července a srpna proběhla revize knihovního fondu za účinné pomoci pracovnic regionálního oddělení táborské knihovny. Při této akci byl u nás v knihovně poprvé v praxi úspěšně otestován vlastní odpovídající software pořízený z grantu v uplynulém roce.

     V říjnu, v rámci Týdne knihoven, byl pro čtenáře z řad žáků základní školy připraven literární kvíz, jehož se úspěšně zhostilo 19 čtenářů této věkové skupiny.

     Pozitivní zprávou z letošního roku je skutečnost, že se podařilo mírně zvýšit počet aktivních čtenářů, zvláště v nejmladší kategorii.

     Pro další rok nezbývá než si přát dostatek hezkých knižních titulů a vzrůstající zájem čtenářů.

27.12.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : pf_2013.jpg

 

Knihovna přeje všem čtenářům a návštěvníkům knihovny

krásné prožití vánočních svátků

a v novém roce 2013

splnění všech přání.

 

Knihovna oznamuje,

že bude ve středu 2. ledna  uzavřena z důvodu dovolené.

V novém roce se na setkání s Vámi těšíme od 7. ledna 2013.

 

13.12.2012

 

 

 

OBRÁZEK : tyden-knihoven-2012-m.gif

 

Týden knihoven 1.-7. října 2012 – 16. ročník

 

 Knihovna připravila 

v rámci Týdne knihoven

pro děti akci  

 

Pojďte s námi za českou pohádkou.

 

Pro děti jsou připraveny kvízy, malování, 

a ti, co chtějí, mohou vytvořit  oblíbenou postavičku, která bude vystavena v knihovně.

 

Úspěšní luštitelé a "tvořitelé" budou odměněni.

 

20.září 2012 

 

 

 

 

Knihovna začala nový rok 2012

hodnocením roku předešlého.

Jak si stála naše knihovna s porovnáním jiných střediskových knihoven na okrese Tábor, se můžete podívat

zde

 

 
24.1.2012

 

 

Knihovna zpřístupnila svoji databázi knih on-line

od  3. října 2011.

Pro rezervaci knih je třeba

zkontrolovat datum narození, proto vyzýváme čtenáře, nechť tak učiní (při návštěvě  knihovny).

Doufáme, že online katalog Vám zpříjemní hledání knih v naší knihovně.

 

On-line katalog jsme získali schválením grantu VISK 3

a  příspěvkem od Obce Opařany.

 

OBRÁZEK : tydkznacka2011rgb.png

Týden knihoven 3.-9. října 2011 – 15. ročník

 

Týden knihoven bude uspořádán i v naší knihovně, kde budou připraveny pro čtenáře vyřazené knihy a časopisy - zdarma, knihovna nabídne malým čtenářům omalovánky a pro ostatní čtenáře připravila Opařanskou abecedu, ve které vyzývá nejen čtenáře k doplnění abecedy významnými místy, které se v okolí naší obce nacházejí. Pokud abecedu vytvoříme, stane se součástí knihovny.

 

12.9.2011

 

 

 

 

 

OBRÁZEK : 3.jpg

 

 

 

 

 

 

Absolutní  vítězkou  v  pořádané  soutěži

RÝM  –  ŠPRÝM

se  stala

Klára  ŠAFAŘÍKOVÁ


Gratulujeme !!!

OBRÁZEK : gratulujeme_klarce.jpg

 

Smile

30.3.2011

 

 

KNIHOVNA PRO SVÉ ČTENÁŘE PŘIPRAVILA

SOUTĚŽ  RÝM – ŠPRÝM

(PODROBNOSTI  ZDE)

SEZNAM SLOV NALEZNETE V TÉTO PŘÍLOZE.

 

21.2.2011

 

Týden knihoven

 

V rámci Týdne knihoven připravila knihovna

pro čtenáře školního věku akci:

Do knihovny chodím rád

 

 

Knihovna též nabízí čtenářům vyřazené časopisy zdarma.

30.9.2010

 

 

 

Tvořte s námi knihovnu

Knihovna malým čtenářům nabídla katalog dětských knih, ze kterých si sami čtenáři mohou vybrat knihy, které by rádi viděli v knihovně. Podle možností pak knihovna knížky vybere a objedná. Chceme tak zapojit děti, aby s námi vytvářely fond a tudíž aby knihovna byla „jejich knihovnou“.

14.5.2010

 

 

 

Pohádková babička četla dětem naposledy poslední březnovou středu. Pokud budou mít děti zájem, pohádková babička jim bude opět číst pohádky na podzim. Přivítáme náměty a připomínky – jak osobně v knihovně, tak prostřednictvím vzkazu na těchto stránkách – děkujeme za ně.
27.4.2010

 

Pojďte s námi za pohádkou

Knihovna pořádá od 3. února 2010 od 15.00 hodin

každou středu

čtení pohádek

„pohádkovou   babičkou“.

 

Více informací získáte v knihovně.

15.1.2010

 

 

 

Knihovna mého srdce

Výsledky:

1. místo Tomáš Matějček

2. místo Josef Ťoupal

3. místo Anežka Čmuchalová,

Matouš Cikán, Jiří Hořejší

kolektiv družiny, 7. třídy a 9. třídy

 

 

Knihovna blahopřeje vítězům a ostatním přeje hodně štěstí v dalších soutěží.

V Opařanech  20.10.2009

Aktuální snímky z akce – v galerii obrázků.

 

 

5.-11. října 2009     Týden knihoven           13. ročník

 

V rámci tohoto týdne knihovna připravuje:

 

Výtvarnou soutěž pro dětiKnihovna mého srdce - moje představa o ideální knihovně – každý účastník dostane dárek, výkresy budou prezentovány v prostorách knihovny

Další akce:  prezentace knihovny v médiích, prodej vyřazených knih,

amnestie dlužníků         

18.9.2009

 

 

 

Změna knihovního systému LANius

na systém Clavius

Oznamujeme všem našim čtenářům a návštěvníkům, že od 1. září 2009 knihovna oficiálně přejde na knihovní systém Clavius, který byl zakoupen z dotace z rozpočtu odboru umění a knihoven MK na podprogram Informační centra veřejných knihoven v rámci programu Veřejné informační služby knihoven (VISK3) a příspěvku od obce. Současně byly zakoupeny i dva počítače.

A co můžeme od nového systému očekávat?

Přechodem na systém Clavius se usnadní a zlepší práce s informacemi. Modernější systém umožní snadnější komunikaci s dalšími knihovnami, významně posune možnosti při manipulaci s uloženými údaji. Proti stávající situaci se celý systém maximálně otevře pro čtenáře a návštěvníky, zlepší se bezpečnost dat, zjednoduší a ulehčí způsob půjčování.

Síťovým propojením umožníme  přístup k online katalogu z kteréhokoliv počítače, uživatelsky výhodná je  možnost propojení do regionálního knihovního systému. Pozitivní je i výrazné zlepšení statistických výstupů a totéž lze konstatovat i u zavedené evidence elektronických služeb knihovny.

Navýšením počtu přípojných míst k internetu se přiblíží cílová  představa knihovny jako informačního centra, očekáváme větší příliv zájemců o moderní komunikační kanály a ze zkušenosti i přímo úměrně zvýšený zájem o klasickou knihu, především u  mladší generace.

23.7.2009

 

 

 

 

Kniha mého srdce

28.4.2009 – aktuálně

Naše knihovna v 1. kole ankety přispěla 111 hlasy.

V prvním celonárodním nominačním kole celkem hlasovalo 91 635 čtenářů.

 

A jak se bude v hlasování pokračovat:

2. kolo       Top 100

Nominovaných 100 (Top100) bude bez udání pořadí zveřejněno 9. 5. 2009. Zároveň bude odstartováno druhé kolo hlasování, v němž budou diváci vybírat pouze z nominované stovky (Top100). Hlasovat bude možné prostřednictvím internetu, SMS a hlasovacích kupónů. Knihy budou řazeny abecedně a každá bude mít své číslo (od 1 do 100).

3. kolo        Top 12

V červnu bude odhaleno pořadí Top100 a v abecedním pořadí Top12, zároveň bude spuštěno třetí kolo hlasování o nejoblíbenějších 12 knih (Top12) a potrvá do neděle 13. září.


Anketa Kniha mého srdce

Česká televize připravila ve spolupráci s Českým rozhlasem, Svazem českých knihkupců a nakladatelů a knihovnami ČR pořad „Kniha mého srdce“, jehož cílem je nalézt nejoblíbenější knihu obyvatel České republiky.

Do této  akce se samozřejmě zapojila také Středisková knihovna Opařany s cílem propagovat čtenářství mezi nejširší veřejností.

Hlasovat budou moci zájemci  od 4. 4. 2009 na webu www.knihasrdce.cz, nebo pomocí anketních lístků, které si můžete vyzvednout v naší knihovně. Od tohoto data budou také vysílány pravidelné pořady na téma Kniha mého srdce v České televizi a v Českém rozhlase.


Knihovna Opařany a Týden knihoven

Čtenáři a návštěvníci střediskové knihovny byli překvapeni podzimní výzdobou a novou tabulí MDT, která jim usnadní vyhledávání ve fondu naučné literatury, k čemuž přispěli i nové rozřaďovače. Uživatelé internetu přivítali nový počítač, který nahradil nefungující. Nejmenší čtenáři si prověřili vědomosti ve kvízu, po jeho vyplnění získali malou odměnu. 
Pro všechny čtenáře byla připravena anketa „Časopis a čtenář“ , ve které jsme nezaznamenali žádný podnět pro odebírání nového časopisu, z čehož jsme usoudili, že naši čtenáři jsou spokojení.
Jako každý rok byly k dispozici starší časopisy zdarma.